sponsor
powrót
Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu do budżetowania i analiz?
Paweł Musiał
Coraz więcej firm decyduje się na zakup specjalistycznych systemów informatycznych obejmujących te obszary, które z różnych przyczyn nie mogą być efektywnie obsługiwane przez klasyczne już rozwiązania w postaci systemów ERP. Takim wysublimowanym i mającym ogromne znaczenie dla wyników firmy  jest oczywiście Controlling.

Na rynku jest sporo narzędzi wspierających np. budżetowanie czy analizy wielowymiarowe.  Czy jednak wybór odpowiedniego dla nas narzędzia jest rzeczą prostą? Na prezentacja handlowych, zazwyczaj wszystko wygląda ładnie, wydaje się być proste, zapewnienia potencjalnych dostawców brzmią bardzo obiecująco. Jednak w praktyce, na etapie wdrożenia bardzo często okazuje się, iż pojawiają się znaczne problemy. Wynikają one często w wielu nieporozumień czy niedomówień związanych z etapem wyboru systemu. Czy wystarczy zapytać o stronę techniczną nowego rozwiązania? A może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Odpowiedzi na to pytanie udziela Paweł Musiał, współwłaściciel i dyrektor handlowy Controlling Systems.

Na początek... Funkcjonalność. Wprawdzie, w 99% wszystkich wdrożeń charakteryzuje się tym, iż klient z reguły mówi, że wie czego oczekuje od systemu i dostawcy pod tym względem, to jednak pamiętajmy o kilku uniwersalnych zasadach: Podstawowym celem tego typu wdrożenia jest osiągnięcie stanu, w którym system wspomaga nie tylko controllera finansowego czy pracowników działu controllingu ale przede wszystkim menedżerów odpowiedzialnych za swoje budżety. Warto zatem zwrócić uwagę na to czy system jest ergonomiczny we wprowadzaniu danych budżetowych lub też w obszarze analiz. Często zdarza się, iż zwraca się uwagę jedynie na „kolorowość i ładność” interfejsu, a mniej na funkcjonalność czy ergonomię. Po wdrożeniu może się okazać, iż system jest „ładny”, ale nie daje zbyt wielkich możliwości menedżerom i dział controllingu znów musi zająć się generowaniem raportów czy zestawień dla innych.

  PDF Drukuj
© 2005